Zyskać spokój czy stracić kilka tysięcy złotych, czyli umowa rezerwacyjna

Joanna Marska-Romaniszyn    29 października 2013    11 komentarzy

umowa rezerwacyjna a umowa deweloperska

Dostałam niedawno e-maila z prośbą o poradę prawną w sprawie związanej z umową rezerwacyjną, i pomyślałam, że warto na blogu opisać bliżej ten typ umowy. Pisałam już o umowie rezerwacyjnej tutaj, ale to na tyle interesujący temat, że warto mu poświęcić co najmniej kilka wpisów.

 

1. Warto przeczytać umowę rezerwacyjną przed podpisaniem!

Umowa rezerwacyjna to dość często zawierany rodzaj umowy, niestety traktowany przez kupujących „po macoszemu”. Wiele osób, planując już wydatek wielkości kilkuset tysięcy złotych na mieszkanie czy inny lokal (a do tego co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych na wykończenie, meble, sprzęt AGD itp.), nie przykłada większej wagi do umowy, w której zobowiązują się do wpłaty „tylko” kilku tysięcy złotych. Zwłaszcza jeśli pracownicy dewelopera zapewniają ich, że „w razie czego” deweloper te pieniądze odda.

Niewiele osób czyta dokładnie treść umowy rezerwacyjnej przed podpisaniem, a jeszcze mnie konsultuje jej treść u prawnika. I niestety, często dopiero po podpisaniu umowy rezerwacyjnej okazuje się, że z umowy wynika zupełnie co innego, niż się rezerwującemu wydawało (przykład takiego zapisu w umowie znajdziesz tutaj). Albo że zapisy umowy są tak niejasne, że właściwie nie wiadomo, czy deweloper powinien w danej sytuacji oddać pieniądze, czy nie (a deweloper oczywiście stoi na stanowisku, że nic nie musi oddawać). W takim przypadku deweloper stoi na lepszej pozycji, bo to nieszczęsny rezerwujący – dochodząc swoich racji – musi wnieść sprawę do sądu, zapłacić koszty itd.

I nagle okazuje się, że wpłacona deweloperowi opłata rezerwacyjna dla kupującego mieszkanie to już nie „tylko kilka tysięcy”, ale „aż kilka tysięcy”, których bardzo szkoda i które na pewno dałoby się dobrze wykorzystać.

 

2. Dlaczego umowy rezerwacyjne sprawiają problemy

Umowa rezerwacyjna nie została uregulowana w przepisach jako osobny typ umowy (tak jak uregulowane są np. umowa sprzedaży, umowa deweloperska itp.). A skoro nie została uregulowana w przepisach, to w branży deweloperskiej panuje „wolna amerykanka” jeśli chodzi o treść tych umów. Kiedy ktoś powie „podpisałem umowę deweloperską” czy „podpisałem umowę przyrzeczoną”, od razu wiadomo, o jakim typie umowy mówi i jakie przepisy zastosować. Natomiast w przypadku gdy ktoś powie „podpisałem umowę rezerwacyjną”, nie wiadomo za bardzo, jaki rodzaj umowy tak naprawdę zawarł i jakie przepisy będą ją regulować.

Kolejną trudnością jest to, że umowy rezerwacyjne są zwykle bardzo kiepsko napisane pod względem języka prawniczego i precyzji. Spora część z nich tworzona jest przez pracowników dewelopera bez wykształcenia prawniczego, którzy np. szukają wzoru umowy rezerwacyjnej w internecie u konkurencji, i potem twórczo zmieniają treść tej umowy i dostosowują ją do swoich potrzeb (a przynajmniej głęboko wierzę w to, że te straszne umowy nie wychodzą spod ręki prawnika). W rezultacie umowy rezerwacyjne to „potworki prawne” zawierające wyrażenia z języka potocznego, źle zastosowane wyrażenia z języka prawniczego albo w ogóle nowe wyrażenia stworzone na potrzeby umowy, a znaczenie tych nowych wyrażeń znają jedynie ich autorzy (a podejrzewam, że czasami nawet oni sami nie wiedzą, co właściwie mieli na myśli).

Niekiedy to dopiero sąd po przesłuchaniu pracowników dewelopera i jego klientów jest w stanie wyjaśnić, jaki efekt chciały wywołać strony podpisując umowę rezerwacyjną – i może się wtedy okazać, że rzeczywisty zamiar stron był zupełnie inny, niż by świadczyła o tym dosłowna treść umowy rezerwacyjnej. Oczywiście sytuacja się komplikuje, gdy deweloper i osoba, która dokonała rezerwacji lokalu, rozumieją poszczególne postanowienia umowy w zupełnie inny sposób.

Istnieje również spora grupa umów, które są co prawda napisane dobrze, ale… są nieważne. I podejrzewam, że deweloperzy, którzy podsuwają takie umowy klientom do podpisu, świetnie zdają sobie z tego sprawę.

Jest to też typ umowy, w którym często pojawiają się klauzule niedozwolone – i tutaj również podejrzewam, że większość autorów tych umów świetnie zdaje sobie z tego sprawę.

Oczywiście zdarzają się też chlubne wyjątki, a więc umowy rezerwacyjne napisane bardzo starannie, i przede wszystkim ważne i skuteczne z punktu widzenia prawa. Te umowy zresztą zawierają na ogół bardziej korzystne rozwiązania dla klientów i stanowią odpowiedź na ich potrzeby (np. w przypadku gdy kupujący nie wie, czy uzyska kredyt).

 

3. Rodzaje umów rezerwacyjnych

Umowy rezerwacyjne można podzielić na dwa typy:

Czym się różnią te umowy i na jakie ich postanowienia zwrócić uwagę? O tym dowiesz się z kolejnych wpisów.

 

Save

{ 11 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Tomasz Maj 10, 2014 o 00:12

Pani Joanno,

Bardzo ciekawe i pouczające artykuły zawiera Pani na swoim blogu – dużo informacji przydało mi się do pisania postu na moim blogu na temat procesu zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym dla klientów ubiegających się o kredyt hipoteczny. To dobrze, że w jednym miejscu można znaleźć wiele przydatnych i profesjonalnie opisanych tematów. Byle tak dalej 🙂

Odpowiedz

Joanna Marska Maj 10, 2014 o 17:37

Dziękuję za miłe słowo 🙂
A może podzieli się Pan swoimi doświadczeniami z MdM w komentarzach pod tym wpisem: http://umowazdeweloperem.pl/mdm-a-umowa-po-wybudowaniu-budynku-przez-dewelopera-podziel-sie-swoimi-doswiadczeniami/ ?

Odpowiedz

Magdalena Maj 24, 2017 o 20:06

Witam,mam podpisaną umowę rezerwacyjną z deweloperem,czy zanim podpiszemy umowę kupna/sprzedazy muszę podpisać umowę przedwstępną.Nieruchomość jest wybudowana,a jest to kwestia dla mnie istotna,bo staram się o kredyt na częściowe pokrycie zakupu.Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedz

Joanna Marska-Romaniszyn Maj 24, 2017 o 22:22

Jeśli deweloper ma dokumentację potrzebną do wyodrębnienia lokalu, to taka umowa nie jest potrzebna. Jednak ze względu na to, że bierze Pani kredyt, może się jednak okazać, że będzie to niezbędne bo takie będą wymagania banku.

Odpowiedz

JA Sierpień 27, 2017 o 13:56

Witam,
Mam duży problem, gdyż podpisałam z deweloperem umowę rezerwacyjną, wpłaciłam prawie 200 tys zaliczki, zgodnie z umową. Dodatkowo w późniejszym czasie, jako, że deweloper nie miał pieniędzy i by m miała pewność ,że mieszkanie zostanie zachowane dla nie wpłaciłam cała kwotę za mieszkanie. Umowy przyrzeczonej nie podpisałam z rożnych powodów przesunięcia ostatecznego aktu. Okazało się ze mieszkanie ma usterki i wady czyli min. odparzające się tynki, pęknięcia w ścianach, brak kątów, nierówne posadzki i dziury , i co najważniejsze zalewało ściany i sufit, Deweloper po wezwaniu go do usunięcia skód naprawił,ale tyko to co uznał za słuszne i niestety nie ustalił powodu zalania ani miejsca przecieku. Przymusza mnie do podpisania aktu notarialnego, co gorsza w umowie zapisał sobie, ze jako kupujący ja przyjmuje stan takiego budynku i nie wnoszę zastrzeżeń, kiedy to nie prawda. Najgorsze , ze deweloper na początku ustnie zobowiązał się,ze rozwiąże umowę i odda wszystkie pieniądze, jednak na drugi dzień wysłał pismo z kancelarii, ze ustalił akt przyrzeczony na poniedziałek, dodam,ze pismo wysłał w piątek. tym samym ze się rozmyślił, bo naprawił usterki. prawda jest taka ,ze odparzenia i inne usterki zeszlifowali przykryli białym gruntem , inne to samo, generalnie zatuszowali co się dało,ale przecieku nie zlokalizowali. Jakie mam prawa?
najgorsze, ze deweloper nie ma pieniędzy by mi oddać cokolwiek, mimo iż wpłaciłam grubo ponad pół miliona złotych. Jakie mam prawa i jak odzyskać pieniądze i rozwiązać umowę bez straty pieniędzy?Prosze o pomoc.

Odpowiedz

PIOTR Wrzesień 24, 2017 o 12:25

WITAM
Czy mikro przedsiębiorca budujący budynek jednorodzinny dwu lokalowy może
przyjąć od klienta opłatę rezerwacyjną na swój rachunek bieżący z którego finansowana
jest inwestycja . Jeśli tak to czy może z nich korzystać , a jeżeli nie to w jaki sposób ww.opłatę
oddzielić od środków własnych.
I jeszcze jedno pytanie , w jakich przypadkach odnośnie opłaty rezerwacyjnej powstaje obowiązek podatkowy w VAT.
Z góry dziękuję za odpowiedż i POZDRAWIAM

Odpowiedz

Joanna Marska-Romaniszyn Wrzesień 24, 2017 o 22:59

Obowiązki dewelopera są takie same dla wszystkich przedsiębiorców niezależnie od wielkości.
Co do pytania – wszystko zależy od tego, jakie są postanowienia umowy rezerwacyjnej – umowy tak nazywane są tak naprawdę bardzo różne pod względem prawnym. Przede wszystkim istotne jest, czy później deweloper i rezerwujący będą zawierać umowę deweloperską czy inny typ umowy.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Magda Październik 8, 2017 o 18:09

Czy po podpisaniu umowy rezerwacyjnej moge poprosic dewelopera o udostepnienie prospektu informacyjnego ? (umowa deweloperska ma byc zawarta przed 31.03.2017)

Odpowiedz

Joanna Marska-Romaniszyn Październik 10, 2017 o 13:29

Jak najbardziej. Deweloper powinien sam Pani przekazać wzór umowy i prospekt przed zawarciem umowy rezerwacyjnej (o ile były już napisane).
Najlepiej zresztą jest zapoznać się ze wzorem umowy deweloperskiej jeszcze zanim podpisze się umowę rezerwacyjną. Szczególnie jeśli wpłaca się opłatę rezerwacyjną – po przejrzeniu wzoru umowy deweloperskiej może się okazać, że zawiera ona postanowienia nie do zaakceptowania. Deweloper może jednak stwierdzić, że to nie jest powód by nie podpisywać umowy deweloperskiej, i nie będzie chciał zwrócić opłaty.

Odpowiedz

Natalia Styczeń 29, 2018 o 20:11

Podpisujac umowę rezerwacyjna nie ma zapisu ze kwota wpacana przy rezerwacji stanowi jakaś tam % wartość nieruchomości. Czy powinna być taka informacja przy umówię rezerwacyjnej? Czy sam fakt ze jest to umowa rezerwacyjna świadczy o tym ze jest to jakaś cześć wartości nieruchomości?

Odpowiedz

Joanna Marska-Romaniszyn Styczeń 30, 2018 o 23:33

Nie ma obowiązku odniesienia kwoty opłaty rezerwacyjnej do ceny lokalu. Opłata rezerwacyjna może stanowić procent ceny albo w zasadzie dowolną kwotę, uzgodnioną przez dewelopera i Panią.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Cieszę się, że chcesz skomentować ten wpis – pamiętaj jednak, że na blogu nie udzielam porad prawnych. Jeśli jesteś zainteresowany taką poradą albo masz pytania dotyczące Twojej umowy deweloperskiej, napisz do mnie na adres joanna.marska@umowazdeweloperem.pl.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: