Umowa deweloperska – wzór. Tylko po co..?

Joanna Marska-Romaniszyn    18 września 2013    Komentarze (0)

wzór umowy deweloperskiej

Informacja na temat jak wygląda wzór umowy deweloperskiej jest jedną z częściej poszukiwanych informacji przez osoby planujące zakup mieszkania. Ale nie wzór stosowany dla konkretnej inwestycji, czy choćby przez konkretnego dewelopera – tylko po prostu: wzór. Jakikolwiek. Zastanawiam się tylko, po co to komu…

Może niektórzy uważają, że istnieje jakiś wzór umowy deweloperskiej, który stosują (zwyczajowo albo z nakazu ustawy) wszyscy deweloperzy w Polsce. Takiego wzoru jednak nie ma. Każdy deweloper stosuje swój własny wzór umowy deweloperskiej, który tworzy notariusz we współpracy z pracownikami dewelopera. W dodatku dla każdej inwestycji danego dewelopera ten wzór będzie inny.

Istnieje natomiast „ustawowy” wzór prospektu informacyjnego, tzn. tabeli, którą deweloper tworzy rozpoczynając sprzedaż mieszkań w ramach danej inwestycji. Co prawda umowa deweloperska i prospekt informacyjny tworzą pewną całość, ale to nie to samo.

W takim razie – czy warto czytać wzory umów deweloperskich stworzone dla inwestycji, którymi nie jesteś zainteresowany?

.

1. Czy jest sens czytać wzór umowy deweloperskiej dowolnego mieszkania?

Moim zdaniem nie ma sensu oglądać pierwszego lepszego wzoru umowy deweloperskiej, który pokaże się po wpisaniu hasła „wzór umowy deweloperskiej” w wyszukiwarce, chyba że:

  • nigdy nie widziałeś umowy deweloperskiej i chcesz zobaczyć, jak mniej więcej taka umowa wygląda,
  • chcesz porównać wzór umowy deweloperskiej dla wybranego przez Ciebie mieszkania ze wzorami stosowanymi przez innych deweloperów.

Jeśli się zdecydujesz na czytanie tego typu wzorów, to pamiętaj, że:

  • każdy deweloper stosuje inny wzór umowy (oczywiście w pewnym zakresie są one do siebie podobne), a każda inwestycja deweloperska się od siebie różni – a więc rozwiązania zastosowane przez dewelopera, który będzie budował Twoje mieszkanie mogą się zupełnie różnić;
  • do wzoru umowy prawdopodobnie nie dołączono załączników (np. prospektu informacyjnego), które będą stanowić część umowy – a bez nich trudno dokładnie zrozumieć treść umowy.

Na marginesie wspomnę, że wzór umowy deweloperskiej, który wyświetla Google na pierwszym miejscu (przynajmniej na moim komputerze w momencie tworzenia wpisu na blog) zawiera klauzule niedozwolone. I to całkiem sporo. Więc ten wzór nie jest najlepszym przykładem – chyba że szukasz informacji, jak nie powinna wyglądać umowa deweloperska :).

 

2. Wzór umowy deweloperskiej dla Twojego mieszkania

Co w takim razie powinieneś zrobić?

Jeśli interesujesz się konkretną inwestycją (a nawet już wybrałeś sobie mieszkanie), poproś dewelopera, żeby przekazał Ci wzór umowy deweloperskiej dla konkretnej inwestycji (lub konkretnego mieszkania). Umowę taką dostaniesz za darmo (jeśli wybrałeś już mieszkanie, otrzymasz również prospekt informacyjny stworzony specjalnie dla tego mieszkania).

Niektórzy deweloperzy publikują też wzór umowy deweloperskiej na swojej stronie internetowej, więc można go sobie ściągnąć nawet bez kontaktu z biurem dewelopera.

Czytając wzór stosowany przez danego dewelopera pamiętaj o tym, że:

  • wzór umowy może się różnić w ramach jednej inwestycji danego dewelopera, np. jeśli na jednej działce budowanych jest kilka budynków, to mieszkania w poszczególnych budynkach mogą mieć różniące się od siebie wzory. Podobne różnice mogą występować np. między mieszkaniami położonymi na różnych piętrach.
  • wzór umowy deweloperskiej może być inny, jeśli będziesz kupował mieszkanie z garażem czy miejscem postojowym (albo innymi pomieszczeniami, np. komórką lokatorską);

Moim zdaniem najlepiej, żebyś zapoznał się nie z ogólnym wzorem stosowanym dla wszystkich mieszkań budowanych w ramach danej inwestycji, ale ze wzorem napisanym dla mieszkania, którym się interesujesz. W ten sposób łatwiej będzie Ci się zorientować, czy dane mieszkanie spełnia Twoje wymagania.

Jeśli weźmiesz wzór umowy deweloperskiej i prospekt informacyjny dla konkretnego mieszkania, deweloper poprosi Cię o podanie swoich danych kontaktowych i będziesz informowany, jeśli nastąpią jakieś zmiany (np. zmieni się planowana liczba lokali w budynku).

To, że weźmiesz od dewelopera wzór umowy deweloperskiej nie oznacza, że nastąpiła rezerwacja mieszkania czy że musisz informować dewelopera, że jednak nie jesteś zainteresowany danym mieszkaniem. Tak więc nie może to powodować dla Ciebie żadnych negatywnych skutków.

 

Save

Save

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Cieszę się, że chcesz skomentować ten wpis – pamiętaj jednak, że na blogu nie udzielam porad prawnych. Jeśli jesteś zainteresowany taką poradą albo masz pytania dotyczące Twojej umowy deweloperskiej, napisz do mnie na adres joanna.marska@umowazdeweloperem.pl.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: