O blogu

Umowa deweloperska, rezerwacyjna, przenosząca własność…

Umowa deweloperska to jedna z najważniejszych (a pewnie i najbardziej skomplikowanych) umów, jakie podpiszesz w swoim życiu. Być może czasami nachodzą Cię wątpliwości, czy kupno „dziury w ziemi” to dobry pomysł – w prasie i internecie możesz przeczytać wiele mrożących krew w żyłach historii o nieuczciwych i kiepskich deweloperach oraz ich klientach, którzy stracili oszczędności swojego życia, w zamian zyskując mieszkanie wymagające natychmiastowego remontu… albo w ogóle nic.

Na pewno byś chciał, żeby Twoje lokum wyglądało dokładnie tak, jak sobie wymarzyłeś, a cały proces związany z zakupem przebiegał szybko i bez komplikacji. No i jeszcze pewnie nie chciałbyś wydać zbyt wielu pieniędzy.

 Właśnie na takie okazje nasi przodkowie stworzyli powiedzenie: „Strzeżonego Pan Bóg strzeże”.

 

Cele bloga

Na swoim blogu chciałabym Cię przekonać, że warto przed podpisaniem umowy z deweloperem przeczytać postanowienia tej umowy i je dokładnie przeanalizować. A w razie potrzeby negocjować warunki umowy – albo nawet zrezygnować z zakupu lokalu u danego dewelopera i wybrać innego.

Dokładne zapoznanie się z umową pomoże Ci odpowiedzieć na pytanie, czy dany deweloper jest rzetelny, a mieszkanie czy inny lokal którymi jesteś zainteresowany rzeczywiście będą spełniać Twoje oczekiwania.

Nie znajdziesz tu naukowych rozważań i niezrozumiałego dla nie-prawników żargonu (a przynajmniej będę się starała je ograniczyć do niezbędnego minimum). Będzie za to dużo przykładów z życia wziętych. Nie sztuką jest powtarzać artykuły z ustawy – sztuką jest wytłumaczyć komuś, kto nie miał wcześniej do czynienia z językiem prawnym, co te zapisy oznaczają i jakie mają znaczenie w jego sytuacji.

 

Dla kogo jest ten blog?

Blog jest kierowany do osób, które chcą dowiedzieć się:

  • jak wygląda procedura związana z zakupem mieszkania, garażu lub innego lokalu u dewelopera: począwszy od otrzymania prospektu informacyjnego i rezerwacji lokalu, przez podpisanie umowy deweloperskiej i wydanie wybudowanego mieszkania w Twoje ręce – aż po zawarcie umowy przenoszącej na Ciebie własność,
  • jak wybrać wiarygodnego dewelopera,
  • jak sprawdzić, czy zakup lokalu wybudowanego na konkretnej działce jest bezpieczny,
  • co oznaczają postanowienia stosowane w umowach zawieranych z deweloperem,
  • jakie postanowienia w umowie mogą stanowić zagrożenie i które zapisy warto negocjować,
  • jakie masz prawa w przypadku gdy deweloper nie wykonuje postanowień umowy tak, jak powinien,
  • czy i jak można obniżyć koszty ponoszone w toku całego procesu zakupu lokalu od dewelopera.

Chciałabym, żeby blog towarzyszył Ci począwszy od wyboru oferty aż do dnia, w którym staniesz się właścicielem swojego mieszkania czy lokalu. Może nawet potem zostaniesz na dłużej – choćby po to, by podzielić się z innymi czytelnikami swoim doświadczeniem praktycznym.

Mam nadzieję, że informacje zamieszczone na blogu pomogą Ci uporać się z jakimś problemem. Jeśli tak będzie – proszę, napisz mi o tym, będzie mi bardzo miło!

 

Co jeszcze Cię może zainteresować

Zapraszam też do polubienia strony bloga na Facebooku. Poza informacjami o najnowszych wpisach udostępniam tam też informacje o ciekawych artykułach na temat rynku deweloperskiego, kredytów, urządzania mieszkania itp.

Pozostańmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter – uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów, powiadomienia o nowych wpisach oraz możliwość skorzystania ze zniżek przewidzianych dla subskrybentów. Na newsletter możesz zapisać się na stronie DO POBRANIA

.

.

Komentowanie do tego wpisu jest wyłączone.