Nowy cykl: Kruczki prawne w umowach deweloperskich

Joanna Marska-Romaniszyn    28 maja 2017    2 komentarze

Postanowiłam wprowadzić na blogu nowy cykl. Czytelnicy często pytają mnie o tzw. „kruczki prawne” w umowach deweloperskich.

Dla mnie „kruczki prawne” to coś innego niż np. klauzule niedozwolone. To postanowienia, które są zgodne z prawem i nie naruszają rażąco interesu konsumentów, ale i tak są niekorzystne dla klienta firmy deweloperskiej. Niektórzy mówią na nie „pułapki prawne”. Tak też można, ale słowo „kruczki” bardziej mi się podoba. Swoją drogą, jak można przeczytać na stronie SJP, nie pochodzi ono od polskiego słowa „kruk” ale z języka ukraińskiego, gdzie oznacza mały haczyk.

„Pułapki prawne” zwykle napisane są w taki sposób, żeby trudno je było zauważyć. Albo wręcz polegają na tym, że jakiegoś postanowienia w umowie brak. Ponieważ w umowach liczy się nie tylko to, co napisano, ale także to, co zostało pominięte.

W ramach tego cyklu będę pokazywać prawdziwe postanowienia z umów deweloperskich (lub innych, np. rezerwacyjnych). Postaram się pokazać, dlaczego dany zapis w umowie byłby niekorzystny dla Ciebie i ewentualnie jak go zmodyfikować.

Kruczki będą oznaczane obrazkiem tych oto uroczych ptaszków 😉

Mam nadzieję, że cykl „Kruczki prawne” przypadnie Ci do gustu i pomoże zauważyć niekorzystne postanowienia w Twojej umowie.

.

Na razie z tego cyklu ukazały się:

.

.

Save

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Magda Czerwiec 10, 2017 o 20:24

Super artykuły. Każdy czytam z ogromnym zainteresowaniem. Pozdrawiam

Odpowiedz

Joanna Marska-Romaniszyn Czerwiec 10, 2017 o 21:12

Bardzo się cieszę.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Cieszę się, że chcesz skomentować ten wpis – pamiętaj jednak, że na blogu nie udzielam porad prawnych. Jeśli jesteś zainteresowany taką poradą albo masz pytania dotyczące Twojej umowy deweloperskiej, napisz do mnie na adres joanna.marska@umowazdeweloperem.pl.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: