Krajowy Rejestr Sądowy on-line – nie płać za coś, co możesz mieć za darmo

Joanna Marska-Romaniszyn    08 marca 2015    Komentarze (1)

Pisałam już kiedyś o tym, że różne firmy „żerują” na bezpłatnym dostępie do ksiąg wieczystych, i że w rezultacie wiele nieświadomych osób płaci za coś, co mogłoby otrzymać zupełnie na darmo.

.
Podobna sytuacja występuje w przypadku dostępu do Krajowego Rejestru Sądowego. Nie ruszając się z domu, możesz sprawdzić wiele informacji na temat swojego dewelopera w wyszukiwarce na stronie internetowej prowadzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości (oczywiście o ile deweloper jest w tym rejestrze wpisany, ponieważ deweloperzy którzy są osobami fizycznymi wpisywani są w CEiDG)

.
Są jednak firmy, które wykorzystują to, że nie wszyscy potrafią skorzystać z tej wyszukiwarki.

Po pierwsze – nie każdy wie co zaznaczyć i wpisać zgodnie z wymaganiami wyszukiwarki, a bez tego nie ma możliwości znalezienia danych o firmie, która Cię interesuje.

Po drugie, większość osób zapoznaje się tylko z podstawowymi danymi zawartymi w KRS, ponieważ nie wiedzą, że można bardzo łatwo „dokopać się” do kolejnych informacji. Na przykład informacje o zadłużeniu są trochę ukryte.

.
Tutaj z „pomocą” przychodzą właśnie różne firmy, które za kilkanaście złotych oferują usługę polegającą na przedstawieniu informacji zawartych za darmo w KRS. Zmiany polegają co najwyżej na przedstawieniu takich informacji w ładniejszej tabelce albo za pomocą kolorowych wykresów.

Do tego możesz otrzymać jeszcze informacje o kondycji finansowej danej spółki… ale skąd brane są na ten temat informacje, nie mam pojęcia. To najwyraźniej tak wielka tajemnica, że nigdzie to nie zostało wyjaśnione – może jakaś wróżka siedzi i wróży, kto będzie miał w przyszłości długi.

Najśmieszniejsze jest to, że jeśli zapoznasz się z regulaminem takiej usługi, to przeczytasz w nim, że „ze względu na technikę zbierania danych” informacje w raporcie „mogą nie być ścisłe, prawdziwe i kompletne” (!).

.
Tymczasem korzystając z informacji zawartych na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości masz pewność, że informacje tam ujawnione są zgodne z informacjami, które byś uzyskał w sądzie. Fakt, w Ministerstwie Sprawiedliwości wróżek się nie zatrudnia, więc nie znajdziesz w „oficjalnym” KRS nie wiadomo skąd wziętych przewidywań co do finansowej kondycji swojego dewelopera. Ale znajdziesz kilka informacji, które mogą świadczyć o tym, że sytuacja dewelopera jest zła.

.
W takim razie – jak możesz znaleźć wszystkie informacje na temat Twojego dewelopera, dostępne w KRS? Możesz przeczytać tutaj.
.
.

Save

Save

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Wójcicka Marzec 27, 2015 o 12:47

Zawsze zastanawiały mnie te opłaty za dostęp do informacji w KRS, różne stawki w zależności od strony. Dobrze wiedzieć, że to nieczysta praktyka.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Cieszę się, że chcesz skomentować ten wpis – pamiętaj jednak, że na blogu nie udzielam porad prawnych. Jeśli jesteś zainteresowany taką poradą albo masz pytania dotyczące Twojej umowy deweloperskiej, napisz do mnie na adres joanna.marska@umowazdeweloperem.pl.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: