Gorący temat – montaż klimatyzacji a zgoda wspólnoty mieszkaniowej

0
887

Czy szukając mieszkania dla siebie, zastanawiałeś się czy możliwe będzie zainstalowanie w nim dodatkowej (mechanicznej) klimatyzacji? Albo czy Twoi sąsiedzi (albo właściciele sklepów położonych w Twoim budynku) będą mogli zainstalować klimatyzatory na ścianie budynku blisko Twoich okien?

.

Z prawnego punktu widzenia zamontowanie klimatyzatora na elewacji budynku (która należy do części wspólnych nieruchomości) to kwestia bardzo problematyczna.

Jeśli zwrócisz się do swojej wspólnoty mieszkaniowej (a dokładnie osoby czy osób, które zajmują się sprawami administracyjnymi wspólnoty) z pytaniem, czy możesz zamontować taki klimatyzator, to na 99% otrzymasz odpowiedź, że dopiero po uzyskaniu zgody pozostałych właścicieli mieszkań (i innych lokali).

W niektórych wspólnotach będzie to oznaczało drogę przez mękę – zwłaszcza jeśli członkowie wspólnoty nie mają w zwyczaju przychodzić na zebrania (nie mówiąc już o sytuacji, gdy nie żyjesz z sąsiadami w zgodzie).

Niekiedy taką zgodę uzyskasz, ale pod warunkiem że zobowiążesz się do płacenia wspólnocie wynagrodzenia za korzystanie z części elewacji.

.

Montaż klimatyzacji w bloku – czy potrzebna jest zgoda wspólnoty?

Czy na zamontowanie klimatyzatora faktycznie wymagana jest zgoda wspólnoty? Rzeczywiście, do tej pory również w orzecznictwie sądów takie stanowisko dominowało.

Sądy stwierdzały, że zamontowanie klimatyzatora nie jest „normalnym” sposobem wykorzystania ściany zewnętrznej budynku, wiąże się z uszkodzeniem ściany i elewacji, nieestetycznie wygląda, a właścicielom lokali położonych w pobliżu może przeszkadzać hałas, gdy urządzenie pracuje.

To wszystko przemawia za tym, by decyzję podejmowali wszyscy właściciele.

.

Klimatyzacja w domu a klimatyzacja w biurze to nie to samo z punktu widzenia prawa

Ale uwaga – zdaniem części sądów montaż klimatyzatora jest nietypowym sposobem korzystania z elewacji tylko w przypadku, gdy urządzenie obsługuje mieszkanie.

W przypadku gdy w budynku znajdują się lokale użytkowe (sklepy, biura) można uznać, że montaż klimatyzatorów przez właścicieli tych lokali jest już normalnym sposobem korzystania z elewacji, podobnie jak zawieszenie szyldu.

Może być więc tak, że Ty sam nie uzyskasz zgody na montaż klimatyzatora w swoim mieszkaniu, ale pod Twoimi oknami zawisną urządzenia chłodzące sklepy i biura znajdujące się w budynku.

kąpiel

Jak sądy będą się odnosić do montażu klimatyzacji w przyszłości?

Zastanawiam się, czy to surowe stanowisko sądów nie ulegnie z czasem złagodzeniu.

Część wyroków zapadała w czasach, gdy montaż klimatyzatora w mieszkaniu był uznawany za dziwaczną fanaberię, na którą stać tylko nielicznych. Urządzenia takie były głośne, a sąsiedzi słysząc o tym że ktoś chce sobie zamontować klimatyzację w mieszkaniu stukali się w czoło, że niektórym to się w głowach poprzewracało a normalni ludzie używają wiatraków 😉

Jednak w Polsce coraz częściej zdarzają się fale upałów i ponoć ma być coraz gorzej.

Nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne są dość ciche i mniej uciążliwe dla otoczenia, coraz więcej osób też stać na ich zakup. Klimatyzacja staje się też standardem w biurach, sklepach i innych miejscach gdzie spędzamy czas wolny, więc każdy może docenić jej zalety.

.

Klimatyzacja… w sądzie

Nie zapominajmy też, że sędziowie wydając wyroki kierują się również swoim doświadczeniem życiowym.

W wielu sądach nie ma klimatyzowanych pomieszczeń, a rozprawę sędziowie prowadzą obowiązkowo w obszernej todze, którą zakłada się na ubranie. Możesz sobie wyobrazić, jak ciepło (!) w takim momencie skład orzekający myśli o urządzeniach klimatyzacyjnych. Zapewne niejeden sędzia po przeżyciu najbliższych tygodni stwierdzi, że każdy obywatel ma prawo do przyjemnego chłodu w mieszkaniu, a troska o ładny wygląd elewacji powinna zejść na dalszy plan.

Dlatego wydaje mi się, że coraz częściej będzie można spotkać się z twierdzeniem, że montaż na elewacji klimatyzatora obsługującego mieszkanie to „normalny” sposób korzystania z nieruchomości wspólnej, i nie wymaga zgody wspólnoty.

Póki to nie nastąpi – lepiej zadbać o swoje prawo do umieszczenia klimatyzatora na elewacji lub dachu jeszcze zanim powstanie wspólnota mieszkaniowa. Czyli jeszcze na etapie zawierania umowy deweloperskiej. Więcej na ten temat przeczytasz w tym poście.

.

A jakie jest Twoje zdanie? Czy każdy właściciel lokalu powinien mieć prawo do zamontowania mało hałaśliwego klimatyzatora na ścianie budynku, niezależnie od tego co myślą o tym pozostali członkowie wspólnoty?

Czy wybierając mieszkanie myślisz o założeniu klimatyzacji? Czy chcesz ją zamontować już na etapie zawierania umowy z deweloperem, czy odkładasz decyzję na później?