Co to jest służebność przesyłu?

Joanna Marska-Romaniszyn    28 października 2013    2 komentarze

służebność przesyłu na czym polega

Chyba w każdej umowie z deweloperem znajduje się zapis, że nieruchomość, na której stanie budynek (czyli nieruchomość wspólna), będzie (lub już jest) obciążona służebnościami przesyłu. Może się zastanawiasz, co to takiego właściwie jest?

Służebność przesyłu to prawo przedsiębiorstwa przesyłowego (czyli dostawcy energii elektrycznej, gazu, telewizji kablowej itp.) którego urządzenia znajdują się (lub będą się znajdować) na nieruchomości, do korzystania w określonym zakresie z tej nieruchomości (najczęściej gruntu, rzadziej budynku, bardzo rzadko części lokalu). W przypadku inwestycji deweloperskich służebności przesyłu zwykle obejmują:

  • prawo do umieszczenia urządzeń i sieci w gruncie i w tzw. częściach wspólnych budynku (oczywiście te sieci są tam umieszczane na etapie budowy, a więc kiedy wprowadzisz się do mieszkania, już będą zainstalowane),
  • prawo wstępu (a niekiedy nawet wjazdu samochodem) dla pracowników firmy przesyłowej na grunt, a często również do części wspólnych budynku – tak aby mogli dokonywać konserwacji i remontów sieci, oraz odczytów,
  • zakaz umieszczania w określonych miejscach na działce nowych zabudowań, sadzenia drzew itp.,
  • prawo rozbudowania sieci, przyłączania nowych odbiorców itp.

.

Charakterystyczne dla służebności przesyłu jest to, że przysługuje ona określonemu, wymienionemu z nazwy przedsiębiorstwu przesyłowemu (a nie np. wszystkim przedsiębiorstwom tego typu). Może być to tylko takie przedsiębiorstwo, które jest właścicielem urządzeń przesyłowych znajdujących się na danej nieruchomości.

Ważne jest to, że obciążenie nieruchomości służebnością przesyłu trwa niezależnie od tego, kto jest właścicielem nieruchomości. Dlatego jeśli deweloper ustanowi taką służebność na działce, a następnie sprzeda wszystkie lokale położone w budynku wybudowanym na tej działce, to każdy właściciel lokalu musi przestrzegać postanowień wynikających ze służebności.

Skąd właściciele lokali mają wiedzieć o istnieniu tej służebności? Odpowiednie zapisy będą się znajdowały w dziale III księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości wspólnej (czyli tej, z której wyodrębniano lokale), a także w treści umowy przyrzeczonej.

Ustanawiania służebności domagają się firmy przesyłowe, które chcą świadczyć swoje usługi w nowobudowanym budynku. Firmy te odrobiły już swoją bolesną lekcję po tym, jak tysiące właścicieli nieruchomości wniosło sprawy do sądu, domagając się wynagrodzenia za to, że przez ich grunty bez podstawy prawnej przebiegają np. rury kanalizacyjne albo że nad ich ogródkami wiszą przewody sieci elektrycznej (zainteresowanym tym tematem polecam świetny blog: przesył-energii.pl).

 

Save

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Piotr Październik 28, 2013 o 22:21

Pani Joanno,
oprócz odrobionej lekcji w zakresie roszczeń, przedsiębiorcy przesyłowi tak umiłowali sobie deweloperów również z uwagi na możliwość ustanowienia służebności przesyłu w ogóle. Po sprzedaży lokali, szczególnie w obiektach wielorodzinnych ustanowienie służebności, jak i pozyskanie prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane staje się bardzo trudne, bo wymagana jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. Obecnie nie jestem w stanie zawrzeć żadnej umowy o ustanowienie służebności po wyodrębnieniu lokali, nie pomagają nawet pełnomocnictwa notarialne w umowach ich sprzedaży, bo później ktoś sprzedaje mieszkanie, ktoś inny (niestety) umiera i powracają stare problemy.

Odpowiedz

Joanna Marska Październik 29, 2013 o 20:10

Niestety też ostatnio poznałam ten problem w praktyce. Dlatego między innymi nie jestem zwolenniczką wielkich wspólnot mieszkaniowych – im więcej współwłaścicieli, tym większe ryzyko, że przeprowadzenie pewnych czynności (nawet z korzyścią dla wszystkich) będzie niemożliwe.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Cieszę się, że chcesz skomentować ten wpis – pamiętaj jednak, że na blogu nie udzielam porad prawnych. Jeśli jesteś zainteresowany taką poradą albo masz pytania dotyczące Twojej umowy deweloperskiej, napisz do mnie na adres joanna.marska@umowazdeweloperem.pl.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: